Idén harmadik éve, hogy foglalkozom a befőzéssel. Az idei sikerült a legjobban, ugyanis eddig 4 féle gyümölcsből is készítettem dzsemet. Júniusban már elkezdődik a befőzési szezon, mégpedig az eperrel, majd jön a meggy, a sárgabarack, ősszel a szilva, november-december körül pedig tervezem a kiwi és a narancsdzsem elkészítését. Sajnos a sárgabarackot mindezidáig egyszer sem sikerült eltenni..egyszerűen minden évben lemaradtam a szezonról. Ezért idén nyáron jó sűrűn látogattam a piacot, hogy amint megjelenik, bevásárolhassak belőle. Egyrészt nagyon kevés helyen volt kapható, az se volt igazán szép, másrészt nagyon drágán árulták (700-800 ft/kg). Azért sárgabarackból minimum 3 kg kell, hogy értékelhető mennyiséget kapjunk, hiszen a magját és a héját is el kell távolítani.
Minden gyümölcsnek vannak olyan részei, amiket nem használunk fel a befőzéshez, ezért nagy segítségünkre lehetnek az ún. szorzók. Vegyünk egy példát. Az eper szorzója 1,03, tehát ha 2 kg epret szeretnénk befőzni, akkor 2*1,03 kg-ot kell vásárolnunk, tehát 2 kg 60 dkg-ot.
Befőzés lépésről lépésre
1. Először a befőttes üvegeket alaposan tisztítsuk meg és fertőtlenítsük. A gyümölcsöket mossuk meg. Amelyik gyümölcsnél szükséges, vegyük ki a magot, és ha úgy szeretjük, forrázás után húzzuk le a héját. Az előkészített gyümölcsöt nagyon apróra vágjuk vagy pépesítjük. Én vagy fele-fele arányt használok (fele pépesítve - fele adag apróra vágva) vagy 1/3-2/3 arányt. A második eset leginkább a bogyós gyümölcsöknél áll fenn, amikor a gyümölcsadag 1/3-át egészben hagyom (meggy, ribiszke, málna stb.), a nagyobbik részét pedig pépesítem botmixerrel.
2. A kimért cukrot a dzsemfix-el egy tálban összekeverjük, majd ráöntjük a főzőedénybe rakott gyümölcsre és összekeverjülk.
Dzsemfixek közül három fajta van:
a) Dzsemfix 1:1 = nagyon édes lekvárok elkészítéséhez (1000 g gyümölcshöz 1150 g cukor)
b) Dzsemfix 2:1 = cukortakarékos változat, gyümölcsösebb lekvárhoz (1250 g gyümölcshöz 500 g cukor)
c) Dzsemfix 3:1 = legcukortakarékosabb változat (1250 g gyümölcshöz 350 g cukor)
Emellett lehet kapni külön adott gyümölcsökhöz való dzsemfixeket: szilvához, eperhez, sárgabarackhoz, vegyes gyümölcshöz. A másik megoldás a befőzőcukor használata, amit egyszerűen csak a gyümölcshöz keverünk és felteszünk főni.
Én személy szerint nem a receptben megadott mennyiségeket szoktam használni. Két fős háztartásunk számára az adott gyümölcsből kb. 2-3 kg-ot szoktunk venni, ehhez a dzsemfix 2:1-t használom és 500 g cukrot. Így nem túl sűrű, igazi gyümölcsös lekvárt kapok.
3. Jöhet a főzés. Állandó keverés mellett nagy lángon felforraljuk. Forrás után a lekvárt vagy dzsemet további 5 percig zubogva forrni hagyjuk (folyamatos keverés mellett), majd levesszük a tűzről. Ha szükséges a habot eltávolítjuk a tetejéről.
4. Az előkészített üvegeket azonnal peremig töltjük, jól lezárjuk, és legalább 5 percre fejre állítjuk.
Ezek után nincs más dolgunk, mint megvárni, hogy kicsit lehűljön és ízlésünk szerint dekoráljuk az üvegeinket.
ÍZESÍTÉS, PÁROSÍTÁS
Hagyományos lekvárokat szoktam készíteni, maximum a fűszerekkel szoktam kicsit játszadozni. (főleg szilvához és narancshoz szoktam adni szegfűszeget és fahéjat). A neten böngészve azonban rengeteg féle dzsem receptet találhatunk a lehető legkülönbözőbb gyümölcsök és hozzávalók összepárosításával.
Tavaly készítettem két féle almalekvárt is. Az egyik kb. 3 kg alma és 1 konzerv ananászból készült, a másik pedig fűszeres almalekvár volt, amit fahéjjal, gyömbérrel és a csipetnyi szerecsendióval ízesítettem. Nem is kell mondanom, hogy mindegyik nagyon-nagyon finom lett. (Tényleg, ha idén még találok szép almát a piacon, akkor biztos készítek!)
A házilekvárok egyébként sokkal jobban megéri pénzügyileg. 4-5 üveg lekvárt tudok készíteni olyan 1000 forintból. Namármost ahogy elnézem a boltok polcain egy valamirevaló lekvárt bizony 4-500 forintnál kezdődik...és nem tudom valójában mennyi gyümölcsöt látott. Emellett a befőzés nagyon jó móka! :) Ha nincs kedved sütni vagy csak valami édességre vágysz, egy szelet házilekváros kenyér tökéketesen megoldja a problémát. De finom vendégváró süti is készülhet. Például egy lekváros piskótatekercs:
Ehhez 3 tojást szétválasztunk, a tojássárgájákat 3 ek. cukorral habosra keverünk, hozzáadunk 3 ek. vizet és 3 ek. lisztet. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük és óvatosan beleforgatjuk a tésztába. Téglalap alakú lapos tepsiben sütjük meg, kb. 10-12 perc alatt. Ha megsült pár percet hagyjuk hűlni, majd még langyosan egy tiszta konyharuha segítségével feltekerjük, így hagyjuk teljesen kihűlni. Ekkor kenjük meg ízlés szerint lekvárral, újra feltekerjük és felszeleteljük.