2014. december 4., csütörtök

December 6 - Mikulás ünnep

 


Közeledik december 6-a, érkezik a Mikulás mindenféle földi jóval. Ideje hát utánajárni annak, hogy honnan is ered az ünnep illetve elkészíteni a Mikulás-napi finomságo(ka)t. 








 Szent Miklós napja


A piros palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékokat osztó Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra püspökének népies alakja, aki a gyermekek és diákok védőszentje.  
A Szent Miklós napi magyar népi hagyományok német hatást tükröznek. A 10. századi Németországban szerepjátékokkal emlékeztek meg Szent Miklós tetteiről. Ebből alakult ki aztán a szokás és került Magyarországra, hogy az ünnepnap előestéjén, egy később magyar nyelvterületen „Mikulás”-nak (eredete a szlovák Mikuláš, jelentése Miklós) elnevezett piros köpenybe öltözött apó, házról házra járt és ajándékokkal halmozta el a gyerekeket, vagy éppenséggel megfenyítette, megbüntette őket. A modern magyar néphagyomány szerint december 5. éjjelén – december 6. hajnalán a Mikulás meglátogatja a gyermekeket, s ha az elmúlt évben jól viselkedtek, kisebb ajándékot ad nekik. Ez a népszokás, azaz az ablakba kitett csizmákba ajándékot helyező titokzatos Mikulásjárás körülbelül egy évszázadra tekint vissza. Magyar nyelvterületen Mikulás alakjára használatos az újabb keletű, a szélesebb körben csak az 1950-es évek óta elterjedt, Télapó elnevezés is, ami feltételezhetően teljesen téves összemosása a különböző kultúrkörök hagyományainak.  Egyrészt az orosz kulturkörben használatos Fagy Apónak lehet a tükörfordítása, de az MTA Nyelvtudományi Intézetének kutatási szerint a Tél apó, különírva több híres költőnk versében is szerepelt már (úm. Arany János, Mikszáth Kálmán).

 

Szent Miklós legendája


Szent Miklós története a Legenda aurea-ban maradt fenn. Az egyik legenda szerint a püspök városában egy szegény embernek három lánya volt, akiket megfelelő hozomány hiányában nem tudott férjhez adni. Így az a sors várt rájuk, hogy hajadonok maradnak. Miklós, a myrai püspök elhatározta, hogy segít rajtuk, de szemérmességből vagy szerénységből ezt titokban tette. Az éj leple alatt egy-egy arannyal telt erszényt tett a szegény ember ablakába. Egyes változatok szerint ezt három egymást követő éjjelen tette, mások szerint három egymást követő évben. A harmadik esetben az ablak zárva volt, mert kint nagyon hideg volt. Miklós püspök ekkor felmászott a tetőre és a nyitott kéményen át dobta be az aranyat, a harmadik lány éppen akkor kötötte fel harisnyáját száradni a kémény alá. A keszkenőbe rakott arany éppen belehullott a harisnyába. Mindkét változat szerint az apa a harmadik alkalommal megleste az adakozót, hogy megköszönje neki az ajándékot, de Miklós azt mondta, hogy egyedül Istennek tartoznak köszönettel.

Egy középkori legenda szerint egyszer Miklós püspök megtudta, hogy az egyik szomszédja a nagy szegénysége miatt nyilvánosházba akarja adni három lányát. Ezért segíteni szeretett volna rajtuk és egy éjjel a szomszédja nyitott ablakán keresztül bedobott egy erszény pénzt, és így mindhárom lány férjhez mehetett. Ezért az adakozásaiért a nép elnevezte „Noel Baba”-nak, ami azt jelenti „Ajándékozó Apa”. Ez az alapja annak a keresztény hagyománynak, amikor a vallásos szülők az ablakba tetetik gyermekeikkel a kitisztított csizmáikat, hogy reggelre ott találják meg azt, amit éjjel a Mikulás ajándékként abban elhelyez.



A modern Mikulás

A mai gyermekeknek mesélt legenda szerint a Lappföldön vagy az Északi-sarkon élő Mikulás felszerszámozza rénszarvasait, amik sebes vágtával felrepítik az ajándékokkal roskadásig megrakott szánkóját a felhők közé, hogy minden gyerekhez időben eljussanak a várva várt ajándékok. Minden jó gyerek kap ajándékot, amit mindössze egy éj éjszaka juttat el a gyerekeknek. Segítői a manók.



 Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Mikul%C3%A1s


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése